Wady i zalety kredytów konsolidacyjnych

Kredyt konsolidacyjnyZnajdując się w sytuacji, w której nasze konto obciążone jest dużą ilością odsetek kredytów, na które zdecydowaliśmy się w krótkim czasie, będziemy starać się za wszelką cenę uwolnić od wszelkich zobowiązań wobec tych instytucji. Możemy spotkać się z taką sytuacją, jeśli wzięliśmy nowy kredyt w banku tylko po to, aby uregulować należności, którymi obarczeni jesteśmy w wyniku poprzedniego zadłużenia.

Często możemy spotkać się z tym sposobem rozwiązania problemu, jednak jest on tylko pozorny i w efekcie powoduje załamanie się naszego domowego budżetu, dlatego stanowczo odraza się jego stosowanie.

Nawet w takiej sytuacji nie pozostajemy pozostawieni sami sobie, ponieważ z pomocą nadciągają specjaliści do spraw finansów, którzy zgodnie twierdzą, że jedyną słuszną opcją rozwiązującą nasz problem będzie kredyt konsolidacyjny, który połączy wszystkie nasze dotychczasowe zobowiązania i nałoży na nie możliwe do spłacenia odsetki, dzięki czemu sukcesywnie pozbędziemy się naszych długów. Jeżeli znaleźliśmy się w takiej sytuacji powinniśmy czym prędzej poznać oferty, które przygotowały w tym zakresie banki. Z pewnością uwolnią nas one od problemów zadłużenia, z którym samym ciężko będzie nam sobie poradzić. W razie ewentualnych niejasności pomocą służą doradcy.

Problemy finansowe mogą zdarzyć się każdemu. Na pewno na takie kłopoty narażone są przede wszystkim osoby, które muszą radzić sobie ze spłatą wielu różnych zobowiązań finansowych. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji jest kredyt konsolidacyjny. Jakie są wady i zalety takiego kredytu i czy rzeczywiście warto się na niego zdecydować?

Kredyt konsolidacyjny jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które nie mogą sobie poradzić ze spłacaniem kolejnych rat. Konsolidacji mogą podlegać różne formy zadłużenia od kredytów bankowych, przez zakupy na raty, czy karty kredytowe. Nowa rata naliczona przez bank będzie mniejsza od sumy dotychczasowych comiesięcznych opłat. Konsekwencją jednak będzie wydłużenie okresu spłaty.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny wato także brać pod uwagę bardziej długofalowe konsekwencje takiego wyboru. Przede wszystkim nie można zapomnieć o wyższych kosztach, które będą wynikały z wydłużonego okresu spłaty. Należy także zwrócić uwagę na takie czynniki jak dodatkowe prowizje naliczane przez bank oraz wysokość odsetek. Koszty wzrosną również, jeśli zabezpieczeniem nowego kredytu będzie hipoteka, w takim przypadku trzeba dokonać wyceny nieruchomości oraz wpisu do hipoteki, co wiąże się z opłatami.

Na pewno konsolidacja kredytów może okazać się dobrym wyjściem z wielu podbramkowych sytuacjach, przede wszystkim gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie uda się w ten sposób obniżyć wysokości zadłużenia. Konsolidacja może być związana z dodatkowymi kosztami.